KONCERT NOWOROCZNY – PODRÓŻ DOOKOŁA ŚWIATA

21 marca 2003 roku, dokładnie 12 lat temu przeprowadziliśmy się z rodziną do Zelczyny. Od tej chwili co roku w pierwszy dzień wiosny zapraszamy do naszego domu sąsiadów, przyjaciół i rodzinę na obchody Náw Rúz czyli Nowego Roku Bahá’í. Po 11 latach świętowania u nas w domu postanowiliśmy z tej okazji zorganizować koncert noworoczny w naszej wspaniałej świetlicy i pokazać jak różne kultury i wspólnoty świętują nowy rok oraz dowiedzieć się czegoś więcej o kalendarzach świata. Chcieliśmy także świętować wspaniałą różnorodność kultur i talentów!

W sobotę 21 marca 2015 czyli w piękny, słoneczny, pierwszy dzień wiosny, już od godziny 14.00 trwały przygotowania i próby występów. O 16.00 zgromadzili się uczestnicy w liczbie ponad 40 osób. Po powitaniu oraz odczytaniu kilku inspirujących cytatów, dzieci uczestniczące w zajęciach piątkowych w bibliotece zaśpiewały pięć piosenek po polsku, angielsku i hiszpańsku.

Następnie studentka medycyny Reena przedstawiła zebranym jak obchodzi się w Indiach święto światła czyli Diwali. W niektórych rejonach Indii w czwarty dzień święta Diwali witany jest Nowy Rok. Reena zaprezentowała nam kobiecy strój indyjski oraz nakrycie głowy. Później Ng Ming Lee (Jerry) przedstawił obchody Nowego Roku w Chinach w wydaniu malezyjskim, gdyż jego rodzina z Chin przeniosła się do Malezji. Jerry też studiuje w Krakowie medycynę. Pokazał nam tradycyjne chińskie stroje odświętne oraz tańczącego smoka. Dowiedzieliśmy się, że według kalendarza chińskiego jest teraz rok kozy, a zeszły rok był rokiem konia! Następnie kolejna studentka Ilmy z Malezji przedstawiła nam święto żniw na wyspie Borneo w plemieniu Iban, z którego pochodzi. Obecnie mieszka już z mężem Polakiem w Krakowie. Ciekawostką jest, że mieli oni cztery śluby w ubiegłe lato na Borneo: cywilny, katolicki, bahaicki i tradycyjną ceremonię plemienia Iban, a wszystkie w ciągu 24 godzin!

Następnie zaprezentowane zostały różne kalendarze na świecie i obchody noworoczne. Czy wiecie, że według kalendarza żydowskiego jest teraz 5575 rok AM (Anno Mundi)? Nauczyliśmy się jak składać życzenia noworoczne naszym przyjaciołom ze wspólnoty żydowskiej (w tym roku: 13-15 września 2015): „Shana Tova”. Okazuje się też, że według kalendarza muzułmańskiego jest obecnie rok 1436 AH (Anno Hegirae) i w tym roku kiedy muzułmanie będą witać Nowy Rok 14 października, możemy złożyć im serdeczne życzenia Wesołego Muharram! Dowiedzieliśmy się też, że w Polsce dawniej używano kalendarza juliańskiego (używany nadal w cerkwi prawosławnej), a potem Papież Grzegorz XXIII wprowadził kalendarz gregoriański, który jest używany do chwili obecnej.
Następnie uczestnicy dowiedzieli się, że kalendarz bahaicki rozpoczął się w 1844 roku, składa się z 19 miesięcy, każdy miesiąc ma 19 dni. Pozostałe 4 lub 5 dni pod koniec lutego to dni radości i gościnności zwane Dniami Międzykalendarzowymi. Poprzedzają one miesiąc postu, który kończy się obchodami Nowego Roku! W tym roku bahaici pochodzący ze wszystkich kultur, narodowości i wyznań witają na całym świecie rok 172 BE (Baha’i Era).
Uczestnicy zyskali nowe zrozumienie istnienia wielu kalendarzy na świecie oraz tego, że możemy składać przyjaciołom życzenia noworoczne o różnych porach roku w zależności od kalendarza jakiego używają!

Galeria zdjęć:

[flagallery gid=19]

Wszyscy uczestnicy przynieśli wspaniałe przekąski z różnych kultur, egzotyczne oraz bardziej swojskie i mogli spróbować różnorodności i bogactwa smaków, które możemy czerpać z innych tradycji. Delektowano się jedzeniem oraz prezentacjami artystycznymi: występem flamenco w wykonaniu reprezentacji Krakowskiej Szkoły Flamenco „Almoraima”, pieśniami islandzkimi w wykonaniu Erika, naszego „Zelczyńskiego Islandczyka”, pieśniami malezyjskimi wykonanymi przez wyżej wspomniane małżeństwo, koncertem skrzypcowym niemieckich pieśni dr. Klausa Kriegera. Młodzi goście mogli także pograć na bębnach oraz grzechotkach przy akompaniamencie flamencowego pudła „cajonu”, orientalnego bębna darbuka oraz dzwoneczków zills.

Koncert był bardzo udany, pełen radości, energii i entuzjazmu! Uczyliśmy się jak doceniać to co piękne w różnych kulturach, jak poznawać i obdarzać szacunkiem ludzi z innych krajów i wyznań mieszkających wśród nas. Jeśli tego będziemy uczyć nasze dzieci i wnuki, z pewnością wkrótce będziemy w stanie wyeliminować większość konfliktów na świecie! A możemy zacząć od naszej wioski!

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy współpracowali przy organizacji koncertu, a w szczególności dla Pani Dominiki z Biblioteki!

Lilianna Niemiec – Lutley