315 Pielgrzymów w Parafii Krzęcin!

Szanowni Państwo – drodzy Parafianie!

Już za nieco ponad tydzień rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016. W naszym dekanacie Skawina zakwaterowanie znajdą głównie Słowacy – również u nas. Nasza Parafia gościć będzie 315 pielgrzymów z Bratysławy.  W Zelczynie i Ochodzy stacjonować będzie 175 osób, z czego 132 osoby w szkole podstawowej.  Wyrażamy głęboką wdzięczność 9 Rodzinom z Zelczyny i 2 Rodzinom z Ochodzy za okazane serce i zobowiązanie o przyjęciu Pielgrzymów pod swoje dachy.

Słowacy przyjadą około godziny 15:00 w dniu 25.07 do Krzęcina, tam wydamy im pakiety pielgrzyma oraz identyfikatory. Tam również Pielgrzymów odbiorą Rodziny. O godzinie 19:00 w Skawinie zjedzą obiadokolację, natomiast o godzinie 21:00 odbędzie się uroczysta Msza Święta powitalna (Skawińskie Błonia) transmitowana na żywo przez słowacką telewizję Lux.

We wtorek nasi Pielgrzymi udadzą się do Krakowa do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Jana Pawła II, wieczorem – o godzinie 23:00 w Kościele w Krzęcinie odbędzie się Nabożeństwo z Wystawieniem Najświętszego Sakramentu w którym uczestniczyć będą Pielgrzymi oraz nasi Parafianie. Środa, Czwartek i Piątek to dni, kiedy nasi Goście będą odbywać Rekolekcje na Skawińskich Błoniach.  W Sobotę rankiem Pielgrzymi spakują się i wyjadą na Mszę Świętą do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Skawinie a następnie na nocne czuwanie na Campus Misericordiae w Brzegach.  W niedzielę na godzinę 19:00 zaplanowano powrót Słowaków do Ich ojczystego kraju z Zelczyny.

W związku z powyższym informujemy o czasowych zamknięciach dróg:

 • KRZĘCIN: 25.07.2016 – w godzinach od 14:30 do 16:00: Droga zamknięta na odcinku od Szkoły Do Kościoła.
 • ZELCZYNA: 31.07.2016 – w godzinach od 18:30 do 20:00: Droga zamknięta na odcinku od Szkoły do Ochodzy (zalecamy objazd przez Facimiech lub Kopankę).

Powyższe wyłączenia dróg są niezbędne do sprawnej i bezpiecznej organizacji przyjazdu i wyjazdu Pielgrzymów. Będzie to 6-7 autobusów. Prosimy o zrozumienie i przepraszamy za problemy. Czas zamknięcia dróg może ulec zmianie w zależności od godzin przyjazdu/wyjazdu.

INFORMUJEMY, IŻ W DNIACH 25-31.07.2016 KOMUNIKACJA AUTOBUSOWA MPK BĘDZIE KURSOWAĆ WEDŁUG ROZKŁADU DNIA POWSZEDNIEGO!

Oficjalny program wizyty papieża Franciszka w Polsce
i podczas Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016
Kraków − Jasna Góra − Auschwitz: 27−31 lipca 2016

 

 

Środa, 27 lipca

 • 16.00 − przylot na Lotnisko Międzynarodowe im. św. Jana Pawła II Kraków-Balice

CEREMONIA POWITANIA

 • 17.00 − przyjazd na Wawel

SPOTKANIE Z WŁADZAMI I Z KORPUSEM DYPLOMATYCZNYM

 • 17.40 − wizyta kurtuazyjna u Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 • 18.30 − katedra na Wawelu – spotkanie z biskupami polskimi
  – cicha modlitwa przy Konfesji św. Stanisława, gdzie są wystawione też relikwie św. Jana Pawła II, uczczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy za ołtarzem – przemówienie Ojca Świętego

WIECZOREM: PAŁAC ARCYBISKUPÓW KRAKOWSKICH
Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich
Czwartek, 28 lipca

 • 7.40 – przejazd do Balic, wraz z zatrzymaniem się w klasztorze sióstr Prezentek  – przy wejściu do Kaplicy Świętych Jana Chrzciciela i Jana Apostoła będą zgromadzone siostry tej wspólnoty i uczniowie szkół przez nie prowadzonych – wspólna modlitwa w ciszy
 • 9.45 – przyjazd do klasztoru jasnogórskiego –  Modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu
 • 10.30 – msza święta z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski
  Msza Święta jest wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim, w ramach Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski.
  Obszar Sanktuarium może pomieścić około 300 tysięcy wiernych. Mszę koncelebrują biskupi i liczni polscy kapłani, w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i najwyższych władz kraju.
 • 17.00 – przekazanie kluczy do Krakowa i przejazd tramwajem na Błonia
  Na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich Prezydent Krakowa przekazuje klucze do miasta Ojcu Świętemu. W tramwaju na Błonia papieżowi będzie towarzyszyć młodzież niepełnosprawna.
 • 17.15 – przyjazd na Błonia
  Przejazd papamobile między wiernymi. Oczekuje się około 600 tysięcy młodych ludzi.
 • 17.30 – CEREMONIA POWITANIA (ok. 1,5 godziny)
  Po kolacji Ojciec Święty ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.

 

Piątek, 29 lipca 2016

 • 7.00 – msza święta prywatna w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich
 • 9.30 – WIZYTA W AUSCHWITZ
  W tym roku przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
  Ojciec Święty udaje się pieszo na teren byłego obozu koncentracyjnego, przechodząc sam przez bramę wejściową. Przy wejściu na dziedziniec bloku 11 Ojciec Święty spotka się indywidualnie z 15 osobami ocalałymi z obozu. Modlitwa prywatna w celi męczeństwa Ojca Kolbego.
 • 10.30 – WIZYTA W OBOZIE BIRKENAU
  Ojciec Święty przejeżdża samochodem od głównej bramy wejściowej obozu, wzdłuż linii kolejowej, aż do placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie zgromadzonych jest około 1000 gości. Zatrzymuje się na cichą modlitwę przed pomnikiem.
  Indywidualne spotkanie z 25 „Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”.
  Przemówienie Ojca Świętego.
 • 16.30 – przyjazd do Prokocimia

WIZYTA W UNIWERSYTECKIM SZPITALU DZIECIĘCYM

Szpital, jeden z najważniejszych w Polsce, leczy każdego roku około 30 000 dzieci hospitalizowanych jak i 200 000 w trybie ambulatoryjnym.  W holu jest zgromadzonych około 50 chorych dzieci z rodzicami.  Przemówienie Ojca Świętego.  Prywatna wizyta w wybranych miejscach szpitalnego oddziału ratunkowego na parterze, w towarzystwie dyrektora i rodziców. Modlitwa w kaplicy szpitalnej.

 • 18.00 – Droga Krzyżowa z udziałem młodzieży na krakowskich Błoniach
  Na zakończenie Drogi Krzyżowej Ojciec Święty wygłasza krótkie przemówienie.
  Po kolacji Papież Franciszek ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.

Sobota, 30 lipca 2016

 • 8.30 – WIZYTA W SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH
  Kaplica Świętej Faustyny Kowalskiej. Obecne będą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz dziewczęta, którymi zakonnice się opiekują. Modlitwa w kaplicy przed grobem św. Faustyny.
 • 8.45 – przejazd papamobile do Bazyliki Bożego Miłosierdzia
 • 9.00 – przejście przez Bramę Miłosierdzia
  Ojciec Święty wchodzi do Sanktuarium przez Bramę Miłosierdzia.
 • 9.15 – Liturgia Pojednania z udziałem młodzieży
  Ojciec Święty spowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim. Papież Franciszek jest trzecim – po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI – papieżem, który nawiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim będzie spowiadał.
 • 10.30 – msza święta w Sanktuarium św. Jana Pawła II z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami z Polski.
  W Sanktuarium znajduje się około 2 tysięcy osób: kapłanów, zakonników, zakonnic, osób konsekrowanych i seminarzystów z Polski. 5 tysięcy osób będzie mogło uczestniczyć we Mszy św. na rozległym placu przed świątynią.
 • 13.00 – obiad z młodzieżą
  Ojciec Święty zje obiad z Kardynałem Arcybiskupem Krakowskim, z tłumaczem i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów: jednym chłopcem i jedną dziewczyną z każdego kontynentu, oraz z chłopcem i dziewczyną z Polski.
 • 19.00 – przyjazd na CAMPUS MISERICORDIAE
  Przejście przez Bramę Świętą z pięcioma przedstawicielami młodzieży
 • 19.30 – czuwanie modlitewne z młodzieży


Niedziela, 31 lipca 2016

 • 8.45 – przyjazd na Campus Misericordiae
  Błogosławieństwo dwóch budynków Caritas: Domu Miłosierdzia dla osób ubogich i starszych oraz Domu Chleba – magazynu z żywnością dla potrzebujących.
  Przejazd wśród wiernych.
 • 10.00 – Msza Święta Posłania na zakończenie Światowych Dni Młodzieży
  Rozesłanie młodych świadków Bożego Miłosierdzia. Ogłoszenie miejsca i roku kolejnych Światowych Dni Młodzieży.
 • 17.00 – przyjazd do Tauron Arena na spotkanie z wolontariuszami ŚDM oraz Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 i Dobroczyńcami spotkania młodych całego świata
 • 18.15 – przyjazd do Balic (część wojskowa).

CEREMONIA POŻEGNANIA OJCA ŚWIĘTEGO